Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilir ?

Yarıyıl tatili gelmek üzere…Veliler için 15 tatili değerlendirme konusunda uzmanların görüşünü aldık. Bu yazı dizimizi okuduktan sonra çocuklarınızla birlikte 15 tatili değerlendirme konusunda girişimlerde bulunacaksınız. Amacımız tatilinizi en verimli şekilde geçirmenizi sağlamaktır. Bu yüzden veliler,yarıyıl tatilinde şu etkinliklere katılabilir:
1- SİNEMA- TİYATRO: Çocuğunuzla birlikte bir hafta sonu sinema ve tiyatroya gidebilirsiniz. Sanatsal etkinlikler çocuklarınıza iyi gelecektir. Çocuğun yaşına ilgisine uygun bir sinema ve tiyatro seçmelisiniz.
2- EĞLENCE MERKEZİ: Çocuğunuzu oyun salonlarına götürüp enerjilerini üzerinden atmalarını sağlayabilir onları ödüllendirebilirsiniz. Lunapark, play station salonları, internet kafelere götürebilirsiniz. Bu mekanlarda sınırlı vakitler geçirmesini sağlamalısınız.
3- SATRANÇ KURSU: Yarıyıl tatili süresince çocuğunuzu satranç kursuna gönderebilirsiniz. Süre kısa olmasına rağmen bu sürede satranç oynamayı öğrenebilir. İlerleyen zamanlarda kendini geliştirebilir.
4- GEZİ- SEYAHAT: Bölgenizde güzel bir mekan seçip gezi düzenleyebilirsiniz. Gezmek çocuğunuza iyi gelecektir. Eğitici geziler yapmaya dikkat edin. Gezmek çocuğunuzun ufkunu açacaktır. Gezilecek mekan önceden seçilip hazırlıklar yapılmalıdır. Ankara’da yaşıyorsanız Anıtkabir, Çanakkale’de yaşıyorsanız şehitlik gezdirilebilir. Böylece çocuklarda tarih ve milli bilinç yaratılabilir. Gezilecek yer hakkında bilgi sahibi olmak çocuklara gezilecek yer hakkında bilgi vermek önemlidir.
5- HASTA ZİYARETİ: Yarıyıl tatilinde hasta ziyareti yapabilirsiniz. Böylece hasta ziyaretinde yardımlaşmanın aile ve akraba bağlarının ne olduğunu anlatmış olursunuz. Hasta ziyaretinin öneminden neden yapıldığından bahsedebilirsiniz.
6- MESLEK TANITIM ÇALIŞMASI: Yarıyıl tatilinde çocuklarınıza mesleki tanıtım hizmeti verebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz meslek guruplarından kişilerle özel görüşme yapabilirsiniz. Böylece çocuklarınız meslekleri 1. ağızdan 1. kaynaktan öğrenmiş olur. Mesleklerle ilgili ön yargılarını ve yanlış öğrenmeleri gidermiş olur. Meslekleri yakından tanıma ve inceleme fırsatı elde etmiş olur. Kafasında soru işaretlerine cevap bulmuş olur.

Düşüncelerinizi Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir